Polscy meblarze odpowiedzialni społecznie
Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli nagrodziła polskie firmy z sektora meblarskiego za działania z zakresu CSR. Tytuły Ambasadorów Meblarstwa za społeczną odpowiedzialność w biznesie otrzymało pięć przedsiębiorstw: Black Red White, Complet Chmielewscy, DES Meble, GTV i Swiss Krono. Zostały one docenione za zaangażowanie w walkę z koronawirusem w 2020 roku.
Ostatnie dwa lata upływają pod znakiem walki z pandemią. W dramatycznych chwilach to często właśnie przedsiębiorcy, w poczuciu odpowiedzialności za innych, przychodzą z pomocą lokalnej społeczności i służbie zdrowia, oferując wsparcie w postaci wyposażenia czy funduszy. Wśród nich nie brakuje również firm z branży meblarskiej, na co postanowiła zwrócić uwagę Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli, przyznając nagrody Ambasadorów Meblarstwa polskim przedsiębiorstwom, które szczególnie zaangażowały się w pomoc w walce z koronawirusem w ubiegłym roku. Poniżej prezentujemy laureatów tego prestiżowego wyróżnienia branżowego.
Black Red White
W 2020 roku, na początku pandemii, służba zdrowia zmagała się przede wszystkim z brakiem środków ochrony osobistej i tu z pomocą niemal natychmiast ruszyli producenci z branży meblarskiej. Spółka Black Red White podjęła się pomocy lokalnej społeczności szyjąc maseczki ochronne dla personelu medycznego. – Wiemy, jak licznym wyzwaniom musi sprostać służba zdrowia w obliczu pandemii Covid-19. Mając na uwadze rosnące potrzeby personelu medycznego i brak dostępu do podstawowych środków higieny osobistej w danym czasie, nie mogliśmy pozostać obojętni. Był to również wyraz wsparcia i podziękowanie za ich trud i pracę – tłumaczy Michał Jaskulski, wiceprezes zarządu Black Red White.
Complet Chmielewscy (Complet Furniture)
Complet Furniture wsparła dwa gnieźnieńskie szpitale ofiarowując 2,5 tys. masek ochronnych. Zostały one uszyte w fabryce firmy z wykorzystaniem specjalnych materiałów medycznych. W akcję szycia masek zaangażowała się część załogi Complet Furniture, z działów krojowni i szwalni. Dodatkowo przedsiębiorstwo przekazało dwa pojedyncze łóżka kontynentalne gnieźnieńskiemu pogotowiu. – Prospołeczna aktywność jest wpisana w DNA naszej firmy. Od wielu lat wspieramy organizacje pozarządowe oraz osoby prywatne, które borykają się z problemami natury egzystencjalnej i ciężkimi chorobami. Cieszymy się, kiedy możemy wspomóc szczytny cel. Widzimy w tego typu działaniach, poza wynikami finansowymi, głębszy sens naszej działalności – wyjaśnia Robert Chmielewski, współwłaściciel & CEO Complet Chmielewscy, zarządzający marką Complet Furniture.
DES Meble
W szycie maseczek zaangażowała się również spółka DES Meble, dostarczając 12 tys. maseczek dla opolskich ośrodków (głównie USK, szpitali, hospicjum, pielęgniarek Caritas, OSP). – Był to dla naszych pracowników i ich rodzin, mieszkańców Opolszczyzny i całej Polski nadzwyczaj ciężki, trudny czas. Chcieliśmy chociaż trochę przyczynić się naszą pomocą do chronienia zdrowia i walki z pandemią. W tamtym czasie dostęp do maseczek, które pomagają personelowi i pacjentom w walce z koronawirusem był niezwykle ograniczony. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu jest największym ośrodkiem medycznym w naszym regionie i to właśnie w nim potrzeba ochrony personelu medycznego, jak i pacjentów, była największa. Po rozmowach ze szpitalem oraz sprawdzeniu przez przedstawicieli USK atestu materiału rozpoczęliśmy akcję szycia maseczek. Okazało się jednak, że potrzeby są o wiele większe, dlatego wspomogliśmy więcej ośrodków – wspomina zarząd firmy.
GTV
Firma GTV przekazała ponad 30 tys. maseczek okolicznym placówkom medycznym i pracującym w nich osobom. Trafiły one do Szpitala Kolejowego im. dr med. Włodzimierza Roeflera w Pruszkowie, Wojskowego Instytutu Medycznego oraz Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. – Jesteśmy polską spółką, nasza główna siedziba znajduje się w Pruszkowie. Czujemy się silnie związani z tym miejscem. Wraz z doniesieniami o rosnącej liczbie przypadków zakażeń koronawirusem wszyscy z niepokojem odczuliśmy, że sytuacja sanitarna staje się krytyczna, szczególnie w naszym województwie. To naturalne, że chcieliśmy pomóc lekarzom i personelowi, którzy są na pierwszej linii frontu w walce z pandemią – relacjonuje Artur Okliński, dyrektor generalny GTV.
Swiss Krono
Swiss Krono wspomogło finansowo lub rzeczowo 105. Kresowy Szpital Wojskowy i Szpital na Wyspie w Żarach, Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze, Wielospecjalistyczny Szpital w Gorzowie Wielkopolskim oraz Ortopedyczno – Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny w Poznaniu. Firma wspierała także lokalne inicjatywy żarskich społeczników, którzy na własną rękę podejmowali działania np. szyjąc maseczki dla różnych służb zaangażowanych w walkę z Covid-19. Jak tłumaczy Jarosław Masina, rzecznik prasowy firmy, pomoc wynikała z odruchu serca: – Jako Swiss Krono od wielu lat wspieramy lokalną społeczność, skupiając się na takich aktywnościach, jak: sport, kultura, edukacja czy dobroczynność. W tym jednak przypadku pojawiło się nowe wyzwanie, służba zdrowia stanęła na pierwszej linii w walce z nieznaną pandemią chroniąc nas wszystkich, zmagając się z nowym zagrożeniem przy jednoczesnym braku podstawowych narzędzi do skutecznej walki z tą pandemią, nie mogliśmy stać biernie.